فرم ها و اشکال ارگانیک و اندام گونه در لوازم بازی کودکان نقش بسزایی در خلاقیت و ارتقاء هوش اجتماعی کودکان دارد. توجه به مدل های خلاقانه و بهره گیری هر چه بیشتر از طبیعت به عنوان یک سمبل ویژه در طراحی مجموعه بازی کودکان، آنجا که مثلا گل به عنوان یک عنصر طبیعی در شکل معماری و در حقیقت زیر بنای ساخت فضای سبز شهری نقش محوری دارد، اهمیت خویش را نمایان می کند.

 

مناسب ترین جانمایی برای مجموعه بازی کودکان

 

    مجموعه بازی کودکان باید در مکان هایی قرار گیرند که در معرض دید کامل بوده و موانع فیزیکی از زیر نظر گرفتن کودکان جلوگیری نکند. معمولا برای نظارت بیشتر بر بازی کودکان مکان های ویژه ای، یا پیش بینی فضاهایی اطراف مجموعه بازی کودکان، برای مستقر شدن والدین کودکان در نظر گرفته می شود. در کنار هم بودن مجموعه بازی کودکان و فضای سبز و همچنین پوشاندن زمین با کفپوش گرانولی با ضخامت های مناسب، لازم و ضروری است.

 

جنس و اتصالات مجموعه بازی کودکان

 

    در ساخت این لوازم از فلز آهن، فایبرگلاس و انواع پلاستیک علی الخصوص پلی اتیلن استفاده میشود.

به دلیل استحکام و دوام فلز ساخت قسمتهایی از مجموعه بازی پلی اتیلن مثل پایه ها، پله ها و نرده ها، فلزی میباشد و باقی قسمتهای تشکیل دهنده مجموعه بازی، پلی اتیلن است؛ مانند: سرسره، تاب، پنل ها و غیره.

 

رنگ مجموعه بازی کودکان

 

    هماهنگ بودن رنگ ها در محیط موجب آرامش میشود ولی تباین و تضاد، ایجاد تحرک و هیجان می کند. با توجه به روحیه پر نشاط کودک برای القاء و ایجاد هیجان و تحرک اغلب از رنگ های گرم و متضاد استفاده میشود. برای مثال رنگ قرمز عامل محرک است و زرد رنگ فعالیت و امید؛ بهره گیری از رنگ های تند، شاد و متضاد در مجموعه بازی کودکان حس جنب و جوش و فعالیت را در آنها تقویت خواهد کرد. در بعضی از کشورها در زمان تعمیر و رنگ آمیزی مجموعه بازی کودکان، کودکان را آزاد می گذارند تا تجهیزات را مطابق سلیقه خود رنگ کنند و بعد از آن، از تمایل کودکان به رنگ های مختلف الهام و جهت رنگ آمیزی مجدد استفاده می نمایند.