یکی از روش هایی که کودک انسانی عموما به صورت ناخودآگاه جهت ارتقاء سطح توانایی های ذهنی، جسمی و روانی خود انتخاب می کند، بازی کردن است. بسیاری از محققان علوم روانشناسی معتقدند انسان تا پایان عمر مشغول انواع بازی های مفید و غیر مفید می باشد.

     بر طبق نظر دکتر اریک برن ( پدر تحلیل رفتار متقابل ) در کتاب مشهور (( بازی ها )) شخصیت انسان از سه بخش کودک، والد و بالغ تشکیل شده است. اریک برن شخصیت کودک را اینگونه توصیف میکند:  (( کودک، بخش عاطفی و احساسی درون ما و احساس درباره‌ی مسائل مختلف زندگی است. وقتی که ما با یک کودک به بازی می‌پردازیم و یا در رفتار‌ها و بازی‌های او تامل می‌کنیم، در واقع کودک درون خود را فعال نموده‌ایم. هنگامی که در جشن تولد یا مهمانی شرکت می‌کنیم و یا زمانی که گریه می‌کنیم، دیگران را دست می‌اندازیم و خودمان را لوس می‌کنیم، کودک درون ما بیدار شده است ))

     به سادگی میتوان چنین نتیجه گرفت که بازی کردن در زمان و موقعیت درست و سالم خود، جزئی لاینفک از شخصیت سالم هر انسان است و پرداختن به آن و توجه به زوایای گوناگون آن به ویژه در دوران کودکی در راستای نیل به اهداف تعلیم و تربیت جایگاه حائز اهمیتی دارد. با بررسی مطالعات و تحقیقات به عمل آمده کودکانی که دست به تفریحات و بازی های گروهی میزنند و در تقابل و تعامل با سایر هم سن و سالان خود قرار میگیرند از رشد عقلانی سریعتر، ذهن بازتر و خلاقیت بیشتری بهره مند میشوند. تا جایی که در خانواده های تک فرزند جهت پر شدن خلاء عاطفی ناشی از عدم برخورداری کودک از موهبت داشتن خواهر و برادر به عنوان تجویزی حیاتی از سوی مشاورین بحث تعلیم و تربیت ارائه میگردد. پیشنهاد مشارکت در بازی های گروهی، حضور در ورزش های تیمی و شرکت در فعالیت های دسته جمعی هنری در همین راستاست.

     مدیران شهری و دست اندرکاران خدمات رسانی شهری نیز برای کمک به ارتقاء هوش اجتماعی کودکان و نوجوانان و همچنین پر کردن اوقات فراغت ایشان برنامه های متعددی را در دستور کار خود قرار میدهند. از جمله این برنامه ها استفاده از مجموعه های بازی در پارک ها و فضاهای استراحتگاهی و تفریحی در شهر می باشد.

یکی از پرکاربرد ترین این تجهیزات لوازم بازی پلی اتیلن است. پلی اتیلن به عنوان مواد اولیه این مجموعه ها در زمان طراحی و تولید، با خواص شیمیایی و فیزیکی همراه میشود که ضمن ایمنی بالا، تنوع و نشاط را برای کودکان به ارمغان آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه