همانطور که از نامش پیداست، سرعتگیر از جمله تجهیزات مبلمان شهری در فیلد ترافیکی است که به منظور کاهش سرعت وسایل نقلیه در تقاطع ها، پیچ های تند و همچنین برای جلوگیری از از برخورد وسایل نقلیه با افراد و ماشین های دیگر استفاده میشود. در کشور ما معمولا سرعتگیرها به دو شکل ایجاد میشوند: یکی به شکل برآمدگی هایی که از آسفالت تشکیل شده و دیگری سرعتگیرهایی که از مواد پلاستیکی و فلزی با رنگ های مختلف هستند؛ از جمله سرعتگیر چشم گربه ای و سرعتگیر پلاستیکی 33 در 90 سانتیمتری.

طراحی سرعتگیر

فرم و شکل:

     فرم سرعتگیر ها تاثیر بسزایی در نحوه کاهش سرعت و اثر آن بر اتومبیل در حال عبور خواهد داشت. هر چه سطح قسمت برآمدگی سرعتگیر بیشتر باشد سرعت کمتری را طلب میکند.

جانمایی و نصب:

     در جانمایی سرعتگیر ها میبایست تا جایی که امکان دارد در مسیرهای ویژه و محل عبور خودروهای امدادی نباشد. جهت کاهش سرعت اتومبیل ها در مسیرهای مذکور میتوان از تصاویر سه بعدی که بر خودرو بی تاثیر اما بر سرعت گیری آنها موثر است استفاده شود.

رنگ سرعتگیر:

      رنگ سرعتگیر ها که بیشتر شامل سرعتگیر های پلاستیکی می باشد استفاده از رنگ های شاخص ( زرد و سفید ) که از فاصله 50 متری قابل رویت باشند استفاده میشود. جهت شناسایی آسانتر این عناصر معمولا از تابلوهای هشدار دهنده کنار جاده ای و البته در حداقل استاندارد 50 متر مانده به سرعتگیر و یا از گل میخ های چدنی برای هشدار دادن به راننده استفاده میگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

ایمیل شما محفوظ خواهد ماند. موارد ضروری مشحص شده ند *

ارسال دیدگاه